wróć do wyboru edycji
Opublikowano 19 luty 2018

Polish Tattoo Museum zaprasza na wyjątkową wystawę zapowiadającą powołanie MUZEUM TATUAŻU w stolicy Polski!

Podczas konwencji Warsaw Tattoo Days 2018, MUZEUM TATUAŻU z Gliwic, wespół z organizatorami, postanowiło zaprezentować swe zbiory w trochę innym kontekście niż zwykle. Jeszcze nie wszystkim wiadomo, że Piotr Wojciechowski, fundator muzeum oraz redaktor magazynu TATUAŻ - CIAŁO I SZTUKA jeszcze w tym roku planuje otworzyć centralny oddział Muzeum Tatuażu w Warszawie. Dlatego też nasza wystawa ma przygotować wszystkich do tego faktu oraz zaproponować pewnego rodzaju współpracę. Dlatego też duża część przywiezionej do Warszawy kolekcji dotyczyć będzie naszych rodzimych eksponatów polskich, dokładnie takich, jakie udało nam się do tej pory pozyskać w polskich antykwariatach czy na polskich targach staroci. Przy ich prezentacji podczas warszawskiej konwencji chcemy wystosować pewien apel i udowodnić, że prawdziwa historia tatuażu jest wśród nas. Wierzymy głęboko, że zarówno w Warszawie, jak i na terenie całego kraju istnieje całe mnóstwo podobnych artefaktów, które w jakimś stopniu ilustrują historię tatuowania w Polsce. Zapewne w wielu polskich domach mogą istnieć pamiątki po wytatuowanych przodkach, fotografie, artykuły prasowe czy przedwojenne publikacje. Dlatego apelujemy do wszystkich, żeby podzielili się z nami swoimi domowymi archiwami i dołożyli małą cegiełkę do nowo powstającej placówki Muzeum Tatuażu w Warszawie!

Na konwencji w Warszawie można więc zobaczyć kolejną terenową wystawę Muzeum Tatuażu. Jest to kontynuacja wcześniejszych wystaw i pokazów Piotr Wojciechowski Collection, jakie oglądaliśmy w poprzednich latach na Gdańskim Tattoo Konwencie (2010 i 2011), na pierwszej edycji warszawskiego Body Art Convention (2011), na dwóch edycjach Wrocław Tattoo Konwent (2012 i 2013), na pierwszej edycji Katowice Tattoo Konwent (2013), na siódmej, dziewiątej i dziesiątej edycji Tattoofestival Łódź (2013, 2016 i 2017), na drugim festiwalu Sztuka Tatuażu w Kołobrzegu (2014), na trzecimi ósmym radomskim festiwalu Tattoo Jam (2014), na drugiej konwencji Koszal-Ink w Koszalinie (2016), na pierwszym i drugim Warsaw Tattoo Days (2016 i 2017) na drugiej i trzeciej edycji Giewont Tattoo (2016 i 2017), na trzecim International Tattoo Convention in Minsk w Białorusi (2016), na pierwszym Lublin Tattoo Days (2017) czy na ósmym West Tattoo Fest we Lwowie (2017).

Przypominamy, że kolekcja Piotra Wojciechowskiego i jego Muzeum Tatuażu w Gliwicach to na razie jedyny w Polsce zbiór eksponatów, w całości związany z historią sztuki tatuażu. Jest to owoc wieloletniej pasji kolekcjonerskiej redaktora magazynu TATUAŻ, dzięki której w oryginale można oglądać: plemienne narzędzia do tatuowania z różnych stron świata; zbiór elektrycznych maszynek od początków XX w. po czasy współczesne; ksiegozbiór publikacji dotyczących tatuażu od XVIII w.; kolekcja japońskich drzeworytów ukiyo-e z XIX w.; ręcznie wykonywanych motywów na tatuaż (tzw. tattoo flash) z przestrzeni całego XIX stulecia; liczne litografie, fotografie i pocztówki z poprzednich stuleci... Słowem wszystko, co ma jakikolwiek związek z tatuażem i ilustruje jego bogatą historię.

Galeria wpisu
Podziel się z innymi