wróć do wyboru edycji
Opublikowano 15 luty 2017

„The Recidivist” to połączenie nowoczesności z tradycją - customowa maszyna inspirowana tradycjami środowiska motocyklistów oraz światem tatuaży.

27 września 2014r. w Londynie podczas London International Tattoo Convention 2014, najbardziej prestiżowego konwentu sztuki zdobienia ciała na świecie, odbyła się premiera motocykla o wyjątkowej konstrukcji.

Stworzony przez polską firmę Game Over Cycles (GOC) „The Recidivist”, bo tak nazywa się motocykl, to customowa maszyna inspirowana tradycjami środowiska motocyklistów oraz światem tatuaży. Upiększanie motocykli motywami tatuatorskimi wykonanymi za pomocą aerografu jest częstą praktyką firm produkujących motocykle. Wyjątkowość Recydywisty polega jednak na tym, że cała konstrukcja maszyny została pokryta cielącą skórą o jasnym kolorze zbliżonym do koloru skóry ludzkiej, na którym to materiale, przy użyciu znanych na całym świecie profesjonalnych maszynek tatuatorskich marki Cheyenne, artyści z dwóch polskich salonów tatuaży, Individuum and Steel Will Tattoo Factory wykonali bezpośrednio na motorze najprawdziwsze tatuaże. Wytatuowana skóra pokrywa opony, bak, siedzenie, zbiornik oleju, tylny błotnik, lampę oraz wiele mniejszych elementów. To wszystko sprawia, że The Recidivist to pierwszy na świecie prawdziwie wytatuowany motocykl.

Koncept motocykla nawiązuje do tradycji tatuowania się obecnej od lat w środowisku motocyklowym w USA. Motocykliści tatuowali się zarówno ze względów osobistych, aby wyrazić swój charakter oraz styl życia, a także społecznych. W niestabilnych latach powojennej Ameryki wielu motocyklistów nie rzadko prowadziło życie na krawędzi prawa, ale w owych trudnych czasach byli oni również bardzo aktywni w pomaganiu ludziom z ich lokalnej społeczności. The Recidivist jest więc artystyczną wizją nawiązującą do tych tradycji, która w swojej konstrukcji oraz zdobieniach przedstawia historię człowieka z mocnym charakterem. Osobę, która ceni sobie indywidualność, osobistą ekspresję oraz poczucie wolności.

Stanisław Myszkowski, założyciel GOC i pomysłodawca projektu, tak uzasadnia jego genezę: „Pomysł na stworzenie motocykla pokrytego prawdziwymi tatuażami zrodził się w mojej głowie około 10 lat temu. Sam jestem wytatuowany i zarówno motocykle, jak i tatuaże, traktuję w podobny sposób, czyli jako formę uzewnętrznienia własnych uczuć lub ekspresji charakteru. W tym projekcie chcieliśmy stworzyć motocykl, który byłby połączeniem świata motoryzacji ze światem tatuaży i wyrażał ich charakterystykę, nie tylko w konstrukcji, ale również i zdobieniu. Poza tym chcieliśmy w tej maszynie połączyć nowoczesność z tradycją. Z jednej strony zbudowaliśmy motocykl oparty na maszynie najbardziej tradycyjnej marki motocyklowej na świecie, czyli Harley-Davidson, z drugiej strony zastosowaliśmy dosyć innowacyjne rozwiązania, w których mechanizmy maszynek do tatuaży stały się integralnymi i w pełni funkcjonalnymi elementami konstrukcji motocykla.” 


Żaden z wykonanych tatuaży nie znalazł się w danym miejscu przypadkowo i był od początku przemyślany.

Tatuaże zdobiące motocykl zostały wykonane przez dwóch polskich artystów ze Stalowej Woli, Tomasza Lecha ze studia Individuum Tattoo oraz Krzysztofa Królaka ze Steel Will Tattoo Factory. Tatuaże w treści nawiązują do motywów zdobiących ciała osób ze środowisk będących inspiracją motocykla. Poprzez stworzenie zarówno fikcyjnych postaci, jak i zastosowanie odniesień do realnych osób oraz zdarzeń, całość motywów wizualnych zdobiących motocykl ukazuje historię człowieka o burzliwym życiu .

Na konstrukcji można znaleźć więc wytatuowane listy gończe, broń, cygaro, stłuczoną butelkę wódki, noże, brzytwy, sceny prezentujące czasy prohibicji. Żaden z wykonanych tatuaży nie znalazł się w danym miejscu przypadkowo i był od początku przemyślany. Poczynając od pojedynczego elementu na lampie, gdzie celowo jest wytatuowana ćma, którą zawsze ciągnie do światła, po rozbudowane sekwencje wzorów tworzących większą historię. Jedną z takich opowieści można na przykład dostrzec na przednim kole motocykla, gdzie jest zaprezentowana historia zawierającą sekwencję następujących po sobie wydarzeń - napadu na bank, ujęcia sprawcy przez policję, osadzenia go w areszcie, odwiedziny ukochanej, próbę ucieczki bohatera z więzienia itd.

Kolorystyka zdobień jest utrzymana w stylu starych tatuaży. Jedynym wyraźnym motywem kolorystycznym są karciane elementy na kołach. Mają one na celu oddzielenie poszczególnych wzorów i elementów historii tak, aby były bardziej czytelne. Poszczególne historie są wyodrębnione również za pomocą oddzielających je kompozycji kwiatowych.

Tatuaże znajdują się nawet w miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka, czyli elementach będących środkiem lub spodem podzespołów motocykla np. na wewnętrznej stronie przeciętego na pół baku. Ich wykonanie na wszystkich elementach konstrukcji zajęło 250 godzin.

Game Over Cycles (GOC) to założona w 2012 roku polska firma budująca motocykle typu custom.

Działająca w podkarpackiej miejscowości Lisie Jamy ekipa GOC jest znana z tworzenia oryginalnych maszyn, takich jak Behemoth Bike, czyli customowy motocykl inspirowany i zbudowany we współpracy z polską i światową i ikoną muzyki metalowej – zespołem Behemoth czy The Recidivist - pierwszy na świecie wytatuowany motocykl. Konstrukcje GOC zdobywały nagrody na najbardziej poważanych konkursach w branży motocyklowej. Firma zdobyła już osiem trofeów na European Bike Week (EBW), w tym cztery razy prestiżową nagrodę publiczności “People’s Choice Award”. Organizowany corocznie w austriackiej miejscowości Faaker-See EBW jest największym festiwalem motocyklowym w Europie i jedną z największych imprez motocyklowych na świecie, Według danych organizatorów w 2016 roku w EBW wzięło udział ponad 120 000 osób i 70 000 motocykli.

Nagrody

Best paint/airbrush" na Custombike-Show - największych targach modyfikowanych motocykli na świecie (12.2014, Bad Salzuflen, Niemcy)
1. miejsce w kategorii "Best Painting" podczas Mistrzostw Motocykli Customowych (03.2015, Wrocław)
Motocykl Roku 2015 - Nagroda magazynu Chopper (03.2015, Wrocław)
Trzy nagrody na Custom Festival - Mistrzostwach Polski Motocykli Customowych (04.2015, Poznań)
1. miejsce w kategorii "Best Paint" - 3. miejsce w kategorii "Free Style" - Motocykl Imprezy - Nagroda Specjalna od firmy Custom Chrome Europe  
Dwie nagrody na European Bike Week 2015, największym zlocie motocyklowym w Europie (09.2015, Faaker-See, Austria)
1. miejsce w kategoii "Custom" - Nagroda Publiczności - "People's Choice Award"

Galeria wpisu
Podziel się z innymi